Giganti doby ledové

Giganti doby ledové

Vlastivědné muzeum v Olomouci | Sál sv. Kláry a sál Václava III. 10. 5. 2014 – 29. 6. 2014

Mamut, srstnatý nosorožec, jeskynní lev, veledaněk, pták moa a další živočichové z doby ledové se od soboty 10. května zabydlí ve dvou největších sálech Vlastivědného muzea v Olomouci – sále sv. Kláry a sále Václava III. Na ploše větší než 650 m2 tak můžete podniknout výpravu do minulosti staré více než 10 000 let a seznámit se s největšími tvory, kteří v tehdejších dobách obývali kontinenty a mnozí z nich i území České republiky.

 

V plné kráse a životní velikosti se zde představuje 18 vyhynulých zvířat z doby ledové z různých koutů světa, jejichž modely byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. Při realizaci této unikátní expozice spojili své síly paleontologové, modeláři a výtvarníci. Mezi největšími vystavenými modely dominují čtyři metry vysoký mamut a šest metrů dlouhý pozemní lenochod megatherium z Jižní Ameriky. Zajímavý je také příbuzný dnešního pásovce glyptodon. Úlomek jeho krunýře pocházející z Argentiny má ve svých rozsáhlých paleontologických sbírkách i Vlastivědné muzeum v Olomouci.

„Výstava Giganti doby ledové má těsnou spojitost s olomouckým regionem. Během pleistocénu (starších čtvrtohor) se na Moravě vyskytovala stáda mamutů srstnatých, koní sprašových, praturů, pižmoňů i samotářských jedinců nosorožců srstnatých. Jeskynní systémy obývali především medvědi a hyeny. Hojné fosilní pozůstatky této fauny nacházíme jako svědectví o její existenci nejen ve spraších po celém Hornomoravském úvalu, ale i v jeskynních sedimentech. Výstava je proto doplněna ukázkami pravých kosterních pozůstatků těchto zvířat z naší paleontologické podsbírky,“ uvedl paleontolog Vlastivědného muzea v Olomouci Tomáš Lehotský.

Na výstavě Giganti doby ledové jsou zastoupeny druhy, které vyhynuly před 10 tisíci lety vlivem klimatických změn, ale i ty, které vyhynuly před několika staletími rukou člověka. Kromě opravdových gigantů, jakými byli mamut, pozemní lenochod, největší známý primát Gigantopithecus blacki nebo pták moa, zaujmou i šavlozubec smilodon nebo jeskynní lev požírající mršinu. Každý z modelů je zasazen do scenérie imitující tehdejší životní prostředí daného zvířete.

„Ještě nikdy ve stotřicetileté historii našeho muzea nebyla žádná výstava koncipována na tak obrovské ploše, ale giganti vyžadují opravdu ‚gigantický’ prostor,“ konstatoval ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek. „Výstavou Giganti doby ledové jsme chtěli udělat radost hlavně dětem, které mají jedinečnou příležitost prohlédnout si vyhynulá zvířata z bezprostřední blízkosti a uvědomit si jejich ohromující velikost, ale také poznat způsob života těchto živočichů. Pro žáky mateřských a základních škol jsme k výstavě připravili speciální edukační program,“ uzavřel Holásek.

Výstava potrvá do 29. června 2014, přístupná je denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Více na www.giganti.cz.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech/414231100030514/video/

 

Pro žáky mateřských a základních škol je k výstavě připraven speciální edukační program.

 

Vstupné na výstavu

Dospělí 100 Kč

ti 6‒15 let, č

Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti, nebo 1 dospělý + 3 děti) 250 Kč

Děti do 6 let zdarma

 

Edukační program pro školní skupiny MŠ, cena na 1 žáka/Pedagogický dozor zdarma 30 Kč

Edukační program pro školní skupiny ZŠ, cena na 1 žáka/Pedagogický dozor zdarma 70 Kč

 

Edukační program je třeba objednat na vmodetem@email.cz nebo 585 515 122.

 

Napsali o výstavě:

www.novinky.cz: Giganti doby ledové navštívili Olomouc

www.ceskenoviny.cz: Olomoucké muzeum obsadili giganti doby ledové v životní velikosti

http://olomouc.idnes.cz: Muzea zvou na výstavy o cukrárnách, holocaustu i gigantech doby ledové

Statistiky návštěvnosti

TOPlist

VMO na sociálních sítích

Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i