Hlásí se Olomouc

Výstavou Hlásí se Olomouc vrcholí oslavy Českého rozhlasu Olomouc

V letošním roce Český rozhlas Olomouc slaví 65 let od svého založení a 20 let od obnovení vysílání. Své oslavy završí výstavou o své historii i současnosti "Hlásí se Olomouc" ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

V pondělí 8. prosince se otevírá výstava "Hlásí se Olomouc", která zachycuje pětašedesátiletou existenci Českého rozhlasu Olomouc. Výstavu je možné zhlédnout ve Vlastivědném muzeu v Olomouci do 15. února 2015.

"Výstava 'Hlásí se Olomouc' přibližuje práci moderátorů, redaktorů, režisérů, dramaturgů a mnoha dalších osobností, které své působení spojili s Českým rozhlasem Olomouc. Díky nim zde vznikla mnohdy jedinečná díla. Současně představuje rozhlas jako dynamické medium, které reflektuje aktuální vývoj ve společnosti," řekl ředitel Českého rozhlasu Olomouc Josef Podstata.

Výstava kromě mapování historie Českého rozhlasu představuje osobnosti spojené s jeho činností. Expozice také zachycuje nedávné či současné projekty ČRo Olomouc. Část expozice je věnována technice používané reportéry při natáčení, a to jak v minulosti, tak i současnosti. K vidění jsou i rádia ze čtyřicátých nebo šedesátých let. Velkou raritou je mikrofon Reiszova systému od firmy Marconi, který se používal ve 20. letech 20. století. Je to jeden ze dvou exemplářů v České republice. Návštěvníci si mohou dokonce vyzkoušet práci rozhlasových redaktorů. Je zde zřízeno malé studio a každý má možnost nahrát zprávu, upravit si ji a nakonec poslechnout.

"Výstavu jsme se snažili udělat částečně interaktivní. Kromě malého studia je možné si pustit vinylovou desku nebo magnetofonovou kazetu, což už mladší generace téměř nezná. Rád bych poděkoval Vlastivědnému muzeu za jejich neocenitelnou podporu a pomoc při realizaci této výstavy. Máme tak možnost návštěvníkům a našim posluchačům více přiblížit naši práci," dodal ředitel Českého rozhlasu Josef Podstata.

"Spolupráce Vlastivědného muzea v Olomouci s olomouckým studiem Českého rozhlasu trvá již řadu let, a proto nás velmi těší, že k realizaci tohoto unikátního výstavního projektu si jako partnera ČRo Olomouc vybral právě nás. Já osobně si této kulturní instituce, která nám celá desetiletí přináší poučení i zábavu a činí to navíc krásnou češtinou, což je v dnešní době komerčních rádií malý zázrak, velmi vážím a přeji výstavě Hlásí se Olomouc mnoho nadšených návštěvníků a ČRo Olomouc do dalších let mnoho spokojených posluchačů," uvedl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Český rozhlas Olomouc je považován za kulturní instituci pečující o národní kulturní bohatství, za jednu z předních kulturních institucí v Olomouckém kraji. Dne 14. 4. 2010 Český rozhlas Olomouc obdržel Cenu Olomouckého kraje za rok 2009 za přínos v oblasti kultury. Historie olomoucké rozhlasové stanice je spletitá a plně odráží rozporuplnost a překotnost československých dějin v druhé polovině 20. století.

Mgr. Irena Svobodová, manažer komunikace, tel. 727 902 520, irena.svobodova@rozhlas.cz

 

 

 

 

 

 

 


Statistiky návštěvnosti

TOPlist

VMO na sociálních sítích

Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i