Vesnice objektivem 28

Vlastivědné muzeum v Olomouci představuje společný fotografický projekt členů Skupiny [28], kteří po dobu několika let sledovali a dokumentovali každodenní život současné vesnice v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Rozdílné a velmi osobité přístupy k fotografii každého z šesti autorů ukazují vesnici netradičním a zcela neotřelým pohledem.
Kurátorem celého projektu je profesor Jindřich Štreit, fotograf a pedagog na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, pro kterého se stala vesnice celoživotním tématem. Sám k projektu Skupiny [28] dodává: „Vesnice nabízí mnoho možností pohledů. Záleží jen na samotném tvůrci, na jeho naturelu, k jakému tématu inklinuje a jakou formu zvolí. Téma vesnice je nekonečné, protože se stále proměňuje. Změny jsou sice daleko menší a pomalejší než ve městě, ale zato viditelnější. Lidé se na vesnici většinou znají, mají snahu se setkávat a prožívat některé události společně. Je to při různých příležitostech, jako jsou taneční zábavy, sportovní utkání, myslivecké hony, vánoce, velikonoce, pohřby, svatby, křtiny, zabíjačky. Samozřejmě, že ne vše je ideální. Někdy je anonymita pozitivní a i na vesnici platí nepsané zákony. Respekt a tolerance jsou zde potřebné. Proměna vesnice jde ruku v ruce s migrací obyvatel. Tradiční vesnice ustupuje satelitním uskupením a přistěhovaným rodinám z měst.  To jsou témata nejen pro sociology, ale také pro fotografy, kteří mají snahu zachytit proměnu současné vesnice.“
Vizí členů Skupiny [28], která vznikla v roce 2009, je zachytit obraz s vlastním vnitřním příběhem, jen tak lehce naznačeným a nedokončeným. Vnímají ho jako letmý okamžik proniknutí pod povrch, do křehkého meziprostoru až na samotnou hranici existence a nebytí.  Fotografie je pro ně napětí a tajemství, světlo a stín, je to chvíle zalitá do ledu věčnosti. A ten okamžik je vždy fascinující. Lehce se ho dotýkají, objevují podstatu toho, co není vidět a co má zůstat skryto. Trpělivě čekají, až se změní fazóna, kdy na vteřinu zmizí maska a odkryje se skutečná pravda.
 
Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci je instalovaná v přízemí budovy.
 
K výstavě vznikl malý katalog obsahující předmluvu kurátora profesora Jindřicha Štreita i obrazovou část. Je možné jej obdržet v recepci ve vstupní hale muzea.
 
Putovní výstavu Vesnice objektivem [28] bylo možno shlédnout již v Českých Budějovicích a v Hlučíně v roce 2014.  
Statistiky návštěvnosti

TOPlist

VMO na sociálních sítích

Mediální partneři
Vlastivědné muzeum
v Olomouci je
příspěvkovou organizací
zřízenou a financovanou
Olomouckým krajem

Olomouc region Card     Rodinné pasy     Senior Pas

Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
tel. 585 515 111, fax: 585 515 133, e-mail: vmo@vmo.cz, ID datové schránky: ynwiv3i